Jeden svet 2019

PROGRAM

PONDELOK 14.10.

17:00
HLUCHÉ DNI
Silent Days Slovensko/Česko, 2019, 81 min., r. Pavol Pekarčík

Štyri príbehy o nepočujúcich rómskych deťoch, ktoré pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne rozumeli, a v ktorom si snívajú svoj vlastný svet: Sandre, ktorá miluje futbal a Ronaldinha, Mariánovi, ktorý sa chce stať rušňovodičom a zároveň Van Dammom, Alene a Reném, ktorí sa obávajú, že sa im narodí hluché dieťa, a súrodencoch Romanovi, Kristiánovi a Karmen, ktorí snívajú o záchode a skutočnej obývačke.

19:00
POLARITY PARTY – sprievodný program

MichaelDouglas Kollektiv, Dana Caspersen a Nový Priestor vás srdečne pozývajú na individuálnu a súčasne kolektívnu diskusiu na tému polarizácia!
Hostia podujatia THE POLARITY PARTY vstupujú do tvorivej činnosti, pri ktorej sa choreografia kombinuje s riešením konfliktov. Na tomto interaktívnom podujatí nebude žiadne predstavenie, ani žiadni diváci. Naopak jednoduché aktivity ako chodenie, sedenie a rozprávanie budeme využívať ako nástroje na reflexiu a interakciu pri úvahách hostí o tom: Aká je naša úloha pri vytváraní alebo odstraňovaní systémov polarizácie spoločnosti?
Vstup zdarma / Podujatie bude v slovenskom a anglickom jazyku.
Registrácia : http://bit.ly/PolarityPartyBardejov


UTOROK 15.10.

10:00 – 12:00
UNDER / STAND / Workshop – sprievodný program

„Workshop práce v konfliktných alebo polarizujúcich situáciách netradičnými nástrojmi “

Čo nami hýbe? Ako to s nami hýbe? Prečo to s nami hýbe? Máte konflikt alebo polarizujúcu situáciu, ktorú riešite vo svojej komunite alebo vo svojom blízkom okolí? Hľadáte spôsoby, ako zefektívniť riešenie takejto situácie? Na interaktívnom workshope môžete nahliadnuť do práce lektorky Dany Caspersen, ktorá spája svoje dve ťažiskové témy: riešenie konfliktov a choreografickú skúsenosť do participatívnych podujatí.
Workshop je určený pre ľudí, ktorí pracujú so skupinami alebo organizujú verejné podujatia a ich záujmom je posunúť aktivizmus účastníkov od “sit and talk” k vytvoreniu modelových situácii založených na práce založených na vnímaní vlastného tela v rôznych situáciách konfliktu. Pracuje sa s jednoduchými zadaniami ako postavenie, chôdza, zmeny smerov, opakovanie či sedenie, čím sa vytvára aktívny rámec umožňujúci účinnú reflexiu, efektívnejšiu komunikáciu a pripravenosť na zmeny.
Vstupné voľné / účasť možná v slovenskom a anglickom jazyku“
Registrácia: bastakulturcentrum@gmail.com

17:00
34. DODATOK: PRÁVO NA MANŽELSTVO
The34th: The Story of Marriage, Írsko, 2017, 78 min, r. Linda Cullen&Vanessa Gildea

Dokument z produkcie televízie COCO rozpráva príbeh oddaných ľudí, ktorí vytrvalo bojovali za manželskú rovnosť v Írsku s jasným cieľom – sprístupnenie inštitútu manželstva párom rovnakého pohlavia. Prostredníctvom rozhovorov a archívnych materiálov sa dozvedáme o stratégiách, trvdej práci, konfliktoch i osobných stratách spojených s vedením tejto časovo náročnej kampane. Od prípadu KAL (Katherine Zappone a Ann Louise Gilligan) po hlasovanie za YES 22. mája 2015 tento dokument pokrýva desaťročie vrcholiace 34. dodatkom k írskej ústave, ktorý umožňuje manželstvo osôb rovnakého pohlavia.

19:00
SAKWA
Belgicko / Holandsko, 2018, 81 min, r. Ben Asamoah

Kto odosiela e-maily s oznámením, že ste vyhrali v lotérii? Kto sa skrýva za profilmi vnadných žien na internetových zoznamkách? Ben Asamoah sa vydal do Ghany, kde si týmto spôsobom privyrába celá komunita ľudí a vo svojom úsilí si pomáhajú všetkými dostupnými prostriedkami – napodobňovaním ženského hlasu po telefóne, ako aj zapojením kúzelníkov, čiernej mágie či voodoo. SAKAWA je zábavným i veľmi osobným dokumentom o podvodných aktivitách. Sleduje snahu niekoľkých postáv vymaniť sa z chudoby tým, že ľuďom z bohatých krajín sprostredkúvajú ich nenaplnené túžby.


STREDA 16.10.

17:00
DIVOKÁ JAZDA
Minding the Gap, USA, 2018, 100 min, r. Bing Liu

Mestečko Rockford v Illinois sa nikdy úplne nevymanilo z krízy: nezamestnanosť je vysoká a miera kriminality ešte vyššia. Pre Zacka, Binga a Kiereho, ktorí vyrastali v prostredí dysfunkčných rodín, predstavuje jazda na skejte jediný únik pred bezútešnou realitou. Kameraman a debutujúci režisér Bing Liu nakrúcal svojich kamarátov už od detstva a pôvodne mal v úmysle vytvoriť experimentálny skejtový film. Postupom času sa však jeho projekt rozrástol v niečo omnoho väčšie. Zatiaľ čo sa 23-ročný Zack stáva otcom, 17-ročný Keire nastupuje do prvého zamestnania. O nejaký čas sa Bingova kamera ocitá uprostred turbulentného vzťahu Zacka a jeho priateľky, Keire sa vyrovnáva so smrťou otca a zvádza vnútorný boj so svojou rasovou identitou. Film vznikajúci 12 rokov zachytáva s nevídanou bezprostrednosťou, ako do zdanlivo bezstarostnej mladosti vstupujú dospelácke povinnosti, pravidlá, nevyslovené tajomstvá a krivdy.

19:00
LOV NA ROZKOŠ
Hunting for hedonia, Dánsko / Brazília / Nemecko / USA / Veľká Británia,
2019, r. Pernille Rose Grønkjær

Hunting for Hedonia skúma, ako rastúca technológia hlbokej stimulácie mozgu ovplyvňuje ľudskú identitu a naše sebavnímanie. DBS (Deep Brain Stimulation) je revolučný nástroj v neurovede a ako liečba prechádza z kontroly pohybu v Parkinsonovej chorobe na zmiernenie duševných chorôb. Pokusy prebiehajú pri depresiách, OCD, PTSD a poruchách príjmu potravy. DBS má pôvod už v roku 1950, keď psychiater Robert Heath ako prvý implantoval elektródy hlboko do mozgu človeka a nasledujúce roky liečil viac ako 70 pacientov v rámci svojho programu na Tulane University. Heath chcel liečiť schizofréniu, ale svoju metódu rozšíril na liečbu depresie, chronickej bolesti a dokonca aj agresie. Film kontrastuje s históriou a súčasným vývojom, aby sa preskúmalo a objasnilo, kam DBS smeruje. Zmení táto sľubná technológia psychiatriu? Ako ďaleko by mali chirurgovia v modulácii našich emócií a osobných vlastností?


ŠTVRTOK 17.10.

17:00
INÝ PRÍBEH LÁSKY
Hjärtelandet / Heartbound: A Different Kind of Love Story, Dánsko / Holandsko / Švédsko / Thajsko, 2018, 90 min, r. Janus Metz, Sine Plambech

V malej rybárskej komunite Thy v severnom Dánsku je 926 thajských žien vydatých za dánskych mužov. Ide o trend, ktorý začal pred 25 rokmi, keď sa bývalá sexuálna pracovníčka z Pattaya vydala za miestneho Dána a odvtedy pomáhala osamelým mužom z Thy a chudobným ženám z jej dediny, aby sa navzájom našli a zdieľali spoločný život. Uznávaný filmový režisér Janus Metz a jeho manželka, antropologička Sine Plambech, sledujú 4 z thajsko-dánskych párov v priebehu 10 rokov. Heartbound: Iný príbeh lásky je predovšetkým o láske, ale aj potrebách, túžbach a snoch, ktoré dokážu ľudí cez hranice spájať i oddeľovať.

19:00
SKUTOK SA STAL
Never Happened, Slovensko, 2019,r. Barbora Berezňáková

Slovenský dokumentárny film Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Film sprostredkuje návrat do blízkej minulosti Slovenska cez konkrétny príklad najväčšej spoločenskej kauzy deväťdesiatych rokov v optike účastníkov dramatických udalostí. Originálny a vizuálne sugestívny pohľad mladej autorky na našu nedávnu históriu ale aj prítomnosť, sa chce stať naliehavým impulzom pre spoločenskú reflexiu.


PIATOK 18.10.

17:00
NA ČIERNEJ LISTINE
Na crnoj listi / The Blacklisted, Srbsko, 2019, 73 min, r. Sara Marković, Nikola
Dragović

Čo sa stane, keď sa s obyčajnou osobou zaobchádza ako s nepriateľom štátu? Dokument Na čiernej listine, ktorý sleduje udalosti na čínskom summite v Belehrade 2014, keď polícia prakticky uniesla 11 aktivistov Falun Gongu, je trpkou pravdou o svete, v ktorom žijeme – obchod je vždy prioritou a ľudské práva sú druhoradé.


SOBOTA 19.10.

15:00
O OTCOCH A SYNOCH
Of Fathers and Sons – Die Kinder des Kalifats / Of Fathers and Sons
Nemecko / Libanon / Katar / Sýria, 2017, 98 min, r. Talal Derki

Bratia Usáma a Ajmán dospievajú rýchlejšie než iné deti. Ich otec je totiž džihádista z Frontu an-Nusrá a praje si, aby aj jeho synovia čoskoro bojovali za vznik islamského chalífátu. Režiséra Talala Derkiho, autora úspešného filmu Návrat do Homsu, vraj otec učil, že svoje nočné mory musí najskôr nakrútiť, aby sa ich zbavil. Vydal sa preto späť do rodnej Sýrie, dva roky žil v púšti na severe krajiny v rodine islamského radikála a bojovníka teroristickej skupiny Front an-Nusrá. Výsledkom je unikátna štúdia islamskej radikalizácie. Abú Usáma vymenil svojim deťom učebnice za zbrane a pripravuje ich na svätú vojnu. Zatiaľ čo by Ajmán (12) radšej chodil do školy, Usáma (13) poslušne nasleduje cestu džihádu. Intímne rodinné chvíle a fanatizmus sa spolu stretávajú dennodenne.

17:00
OSTROV HLADNÝCH DUCHOV
Ostrov hladových duchů / Island of the Hungry Ghosts, Nemecko / Veľká Británia / Austrália, 2018, 98 min, r. Gabrielle Brady

Vianočný ostrov patrí Austrálii. Začiatkom 21. storočia tu vyrástlo detenčné zariadenie pre migrantov – často kritizované za svoju nehumánnosť a zlé podmienky. Podľa povier blúdia po Vianočnom ostrove nepokojné duše, tzv. „hladní duchovia“. A film Ostrov hladných duchov akoby zaujímal ich perspektívu. Kamera sa ahasverovsky túla po ostrove a mlčky sleduje, čo sa naokolo deje. Niekedy s dávkou prízračnosti, ale tá je iba jednou z ciest k odhaleniu rozháranej duše súčasného ostrova. K nej film najviac preniká prostredníctvom rodinného a pracovného života ženy, ktorá pôsobila v poradenskom centre pre traumatizovaných utečencov. Denne počúva príbehy plné utrpenia, poníženia a frustrácie. Od ľudí, ktorí v núdzi opustili vlasť a skončili za plotom, lapení na ostrove, kde podobne ako „hladní duchovia“ čakajú bezmocne na vykúpenie.

19:00
POSLEDNÝ PASTIER
Schapenheld / Sheep Hero, Holandsko / Rumunsko, 2018, 81 min, r. Ton van
Zantvoort

Prekrásna príroda, krajina utváraná stovky rokov tradičným hospodárením našich predkov. Početné stádo oviec strážia pobiehajúce psy a pastier Stijn. Ovce vodí po pastvinách, strihá ich a získava surovú vlnu. So svojou ženou Annou a malými synmi žije v pevnom zomknutí s prírodou a chov ovcí predstavuje celý jeho život. Chce žiť sebestačne a nezávisle, no v konkurenčnom prostredí, kde sa uprednostňujú poľnohospodárske stroje pred tradičným vypásaním a vládne neúprosná moc trhu, mu neustále klesajú zisky. Preto, aby udržal ekologický spôsob chovu, ktorému verí a venuje sa mu dvadsať rokov, je odhodlaný urobiť čokoľvek.

KONCERTY – PIATOK 18.10. – Sprievodný program
20:00
IT´S EVERYONE ELSE / Slovinsko (post industrial core, noisy bass and drum)
MAKATA – O / Nemecko (sludge, noise rock)

Vstupné: jeden film – jedno euro / Permanentka na celý festival – 10 €

Tešíme sa na Vás.